Pazartesi, Eylül 25, 2017
Yürütmenin durdurulması kararına karşı tüm mağduriyetlerin giderilmesi hususunda Adalet Bakanlığı’na talep gönderildi.

Yürütmenin durdurulması kararına karşı tüm mağduriyetlerin giderilmesi hususunda Adalet Bakanlığı’na talep gönderildi.

bakanlığa yazı

 

      Adalet Büro Sen Genel Merkezi’nce, Ankara 9. İdare Mahkemesi’nin 2012/379 esas dosyasından verilen yürütmenin durdurulması kararına karşı gerek ataması yapılan yazı işleri müdürü arkadaşlarımızın kazanılmış hak kuramı doğrultusunda bulundukları kadrolarındaki görevlerinin devamına, gerekse yedekte kalan zabıt kâtibi arkadaşlarımızın liyakat sınavına tabi tutularak uygun kadrolara yerleştirilmesi ile sınavı kazanamayan zabıt kâtibi arkadaşlarımızın ise yeniden “ek sınava” tabi tutulmak kaydıyla, sınavı kazanmaları halinde sadece sınav tarihinde belirlenen kadro sayısı nispetinde atamalarının yapılması, bu itibarla ileriki dönemde açılacak görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına girecek arkadaşların da ayrıca mağduriyetlerine sebebiyet verilmemesi hususları talep edilmiştir.

      Ayrıca yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararın sitemizde yayınlanmasına müteakiben, davanın 2 yıl önce ataması yapılan yazı işleri müdürü arkadaşlara karşı sendikamızca açıldığı yönünde adliye personeli arkadaşlarımıza bir takım yanlış bilgilendirmenin yapıldığı,  dava dilekçesinden de görüleceği üzere davanın bireysel olarak açıldığı, burada amacın sendikamız ile adliye personelinin aralarının açılmasına ve sendikanın yıpratılmasına yönelik olduğu üzüntüyle takip edilmiştir. Ayrıca, gerçek dışı bilgilendirme ile adliye personelini yanlış yönlendiren  şahıslar hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatılacağı kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Hakkında Adalet Büro Sen

ADALET BÜRO SEN ; Adliye Personelleri tarafından 21 Aralık 2009 tarihinde, adliye personellerini tek bir çatı altında birleştirmeye yönelik kurulmuş bir sendikadır. Sendikamız genel başkanı Ankara Adliyesi'nde yazı işleri müdürü olup, yönetimde yer alan genel başkan yardımcılarımız ise yine tamamen adliye (Konya, Mersin, Afyon, Aydın, Van ve İzmir Adliyesi) personellerinden oluşmaktadır. Sendikamızın amacı, tüm yargı çalışanlarının bir araya gelerek güç birliği yapması, doğru buldukları isteklerini ve ellerinden alınan birçok özlük haklarını, daha güçlü bir şekilde dile getirerek gerekli düzenlemelerin yapılmasının sağlanmasıdır. Sendikamız kuruluşunda, sendikacılığın sözlük anlamının "Hizmet" olduğu öngörüsüyle hareket ederek, hiç bir siyasi partinin arka bahçesi olmama kararı almış, siyasetten uzak sendikacılık anlayışını benimsemiştir. Siyaset ile sendikamız arasına kalın bir duvar örülerek, bu husus bizlerin vazgeçilmez bir olgusu haline gelmiştir. Adalet Büro Sen, yargı çalışanlarının şikayetçi olduğu, mobbing, yalnızlaştırılma, önemsizleştirilme ve ikinci sınıf vatandaş muamelesi tutumlarına karşı BİR ARADA DAHA GÜÇLÜ VAR OLDUĞUNU göstereceği doğru adrestir. Bugüne kadar çözülemeyen sorunlarımızı dile getirerek aynı zamanda çözüm önerileri de göstermiştir. Sendikamızca her yılın 8 Aralık tarihi "YARGI ÇALIŞANLARI GÜNÜ" olarak ilan edilmiş, tüm yargı çalışanlarının sesinin daha fazla duyulması sağlanmıştır.

76 yorum

 1. Evet arkadaşlar bende 2011 yılında atanan müdürlerdenim. Ama mantıklı olarak düşündüğümüzde bu soru soruluş itibariyle yanlış bu konuda size katılıyorum. Bu soruyu il bazında almışlar.İllerde İdari İşler Müdürleri var. Adliye tamir işleri ile onlar ilgileniyor ancak ilçelerde durum öyle değil.Ben yaklaşık 5 yıldır vekaletende baktım. Adliyenin kapısı kırılsın, camı kırılsın veya herhangi bir yerinde eksiklik olsun hakim ve savcı durumu yazı işleri müdürüne söyler ve onlar ilgilenir.Yani adliyenin tüm tamir işleri ile uğraşırlar.Vekaletim süresincede yazı işleri müdürlerinin ihtiyati tedbir kararlarını hiç infaz ettiklerini görmedim ve uygulamadım.Bu sadece litaretürde yani defterde var.Bu konuda size hak veriyorum.Ancak bunda bizlerin suçu yok.İnşallah yedekte kalan arkadaşlar içinde bir formül bulurlar.Hakkımızda hayırlısı neyse o olsun.Bunlar dünyalık işler.Hepiniz bir gün nasıl olsa müdür olacaksınız.Birşeleceğiniz yerde ayrışıyorsunuz.Bu hak ise Allah kimsenin hakkını yedirtmez merak etmeyin.Bekleyelim görelim.Mevlam ne eylerse güzel eyler.

  • Ne güzel özetlemişsin arkadaşım. Klavyene sağlık, her iki taraf için mutluluk verici bir sonuç olur inşallah… kimse mağdur olmasın, kimse üzülmesin…

 2. ayın batuhan kardeşim, benim yeniden atanma gibi bir umudum olmadı, niyet okuyuçuluğu yapacağına davanın açılış tarihine bak, bilmiyorsan söyleyeyim, sınavın yapıldığı tarihten sonra 1 ay içerisinde dava açıldı, sen daha atanmamıştın bile, bakanlık idareye açılan bu davayı bile bile seni atamışsa bunun hesabını bakanlığa sor bi zahmet, yüzde yüzünün doğru yaptığını söylediğin soruyu maalesef ben yanlış yapmıştım, benim gibi yanlış yapanları çok biliyorum, sınav notlarında açık ve bariz bir şekilde gelen evrakı esas defterine yazı işleri müdürü k a y d e d e d e r diyor kaydettirir demiyor, açık bariz yanlış bir soru, yönetmelikse herkese yönetmelik, soruların %5 inden fazlası hatalı olan sınav maalesef iptal edilir. ama şunu tüm açık yüreklilğimle söylüyorum hakkıyla kopya çekmeden kazanan kardeşlerim inşallah hakkınızda hayırlısı olur, itiraz ret edilecekse ret edilsin, ancak sınavı kopya ile arkasından ve önünden yardım alarak yapanlar için söylüyorum. dava hiç önemli değil isterse dava kabul edilmesin, size yediğiniz kul hakkı öbür tarafta yeter…. belki bu dava kul hakkı yiyenler için bir fırsattır. zararın neresinden dönülse kardır…

  • basar22 yavv Allahtan korkun. Şimdide iptal edilen soruda yok öyle yazıyor yok böyle. Esasa Kaydeder yada kaydettirir. Peki o notlarda tadilat tamirat diye bişey varmı..Öyle bişey olsaydı sen haklısın Ama kardeşim herkeste adliyede çalışıyor müdür kaydederse ne ala kaydetmezse kaydettirir. Sen müdürünün adliyeyi tamir veya tadilat ettiğini hiç gördün mü. Kul hakkı falan filan.Ayıp ayıp..Sen bu kadar mağdur oldunda niye dava açmadın tek başına. medarinin sırf kıllık olsun diye actığı ve yd kararı çıkıncaya kadar nerdeydin. Hiç duymadık.. Asıl kul hakkı yiyen sensin ve senin gibi bu sınavın iptalinden medet umanlardır. Ne kadar meraklıymışsınız bu müdürlüğe.. Allah kalbinize göre versin.

   • bazen susmak en güzel cevaptır. :))) mutlu huzurlu kal arkadaşım. Allah hakkınızda hayırlısını versin…

 3. Idare nikli arkadas sana bi abi-kardes tavsiyesi nasil alirsani bak senin dertlenecek bi derdin yok anlasilan ahkam kesip durma cok milletin ahini aliyosun Cenabı Allah bi dert verir bunlarla ugrasamaz duruma gelir derdinle ugrasirsin buda sana hukuk çerçevesinde tavsiye.Nokta

 4. sevgili meslektaşlarım.saygıdeğer yurttaşlar ve adalet bakanlığının güzide memurları.tarafım üzülerek şimdilik buradan ayrılmak zorundadır.gerekçeli karar açıklandığı vakit geleceğim.ben hep olması, olması lazım gelen, olabilecek, oluru olan şeyler anlamında hukuki açıklamalarda ve izahlarda bulundum.hukuka saygılıyım ancak hatalı olsada hukuken verilmiş bir karar var ise ortada bu karar ne dersek diyelim geçerlidir.yani karar hukuken hatalı olabilir ama geçerlidir.bakalım sonuçlara.bazı insanlar beni ellerine geçirse bir kaşık suda boğacaklar.ama goygoyculuk yapmadığımı da bilsinler. tarafım bu gün itibari ile memuriyetten istifa dilekçesini vermiştir.yarın staj işlemlerini başlatmak üzere memleketime gidiyorum.saygılarımla.

  • kendi meslektaşılarının aleyhine bu kadar uğraşan birisinin “sevgili meslektaşlarım” kelimesini kabul etmiyorum. Yazdığın yazı içeriğinin neticesinde istifa ettiğini belirtmişsin, hakkında hayırlısı olsun. Seninle uzaktan yakından ilgisi olmayan belki ileride kontenjan açılır diye bir akbaba gibi beklenti içinde olup sınavın iptali yönünde (menfaatin olduğundan dolayı) beyanların ile çok kişinin ahını aldığını söyleyebilirim. Sınava girmediğin, sınava girebilecek şartları taşımadığın belli ancak sana bir abi tavsiyesi sınav sorularını al otur, sanki sınavdaymış gibi çöz kaç puan aldığını buraya yaz. Yedekte kalan onca arkadaşımızın atanması için çaba göstermeni beklerdim senden.

 5. yazıyoruz, çiziyoruz olmuyor, buyrun “2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 2. maddesinin (a) bendinde iptal davaları; idari işlemler hakkında yetki, sebep, şekil, konu ve maksat yönlerinden biri ile hukuka aykırı olduklarından dolayı menfaatleri ihlal edilenler tarafından açılan davalar olarak tanımlanmış, ilk inceleme konularının düzenlendiği 14. maddenin 3/c bendinde de; dilekçenin ehliyet yönünden inceleneceği, 15. maddenin 1/b bendinde ise; bu hususta kanuna aykırılık görülmesi halinde davanın reddedileceği hükme bağlanmıştır.
  İptal davasının subjektif ehliyet koşulu olan “menfaat ihlali” doktrin ve içtihatlarda, dava konusu işlemle davacı arasında kurulan makul, meşru, kişisel ve güncel bir menfaat ilişkisi olarak tanımlanmaktadır.
  Menfaat ilişkisi koşulunun varlığı davanın esasının incelenebilmesi için aranan ön şartlardan biri olup sınırları hukuki duruma göre değişmekte ve davanın durumuna göre taraf ilişkisinin kurulması idari yargı yerince belirlenmektedir.
  Kamu gücü kullanılarak tesis edilmekle birlikte tek bir kişi veya hiyerarşik düzende yer alan birden fazla kişi tarafından tesis edilen işlemler ile birden fazla kişinin ortak iradelerinin birleşmesiyle oluşabilen işlemler (kollektif işlemler ) bakımından yargı yerince aranan subjektif ehliyet koşulu hukuki yönden farklı değerlendirilmektedir.
  Danıştay’ın yerleşik içtihatlarında, iptal davalarında sübjektif ehliyet; bu davaların içtihat ve doktrinde belirlenen hukuki nitelikleri dikkate alınarak, idare hukuku alanında tek taraflı irade açıklamasıyla kesin ve yürütülmesi zorunlu nitelikte tesis edilen idari işlemler ile meşru, kişisel ve güncel bir menfaat ilgisi kurulabilenler tarafından iptal davası açılabilme yeteneği olarak kabul edilmiştir. Buna göre iptal davalarında aranan menfaat ilişkisi (taraf ilişkisinin kurulması), davacı ile iptali talep edilen idari işlem arasında kurulacak makul ve gerçek bir ilişkiyi ifade etmektedir. Bu ilişki, sübjektif bir hakkın ihlal edilmesi gibi güçlü ve açık bir bağlantıya dayanabileceği gibi, davacının idari işlemle belirli bir çerçeveye girmesine de dayanabilecektir. Bu nedenle, idari yargı yeri tarafından, menfaat ilişkisinin her davada o davaya özgü olarak saptanması gerekmektedir.
  ……..
  Bu durumda, davacı adına düzenlenmediği anlaşılan dava konusu işlem ile davacı arasında kişisel – güncel- meşru bir menfaat ilişkisinin bulunmadığı gibi cezaların şahsiliği prensibi gereğince Kasım Karabulut adına düzenlenen işlem ile 2872 Sayılı Kanun uyarınca verilen idari para cezasının davacıdan tahsil edilmesinin hukuken mümkün olmaması karşısında işlem ile davacı arasında herhangi bir menfaat bağının bulunmadığı açık olduğundan davanın ehliyet yönünden reddi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır

 6. nursu, ayrıca kalbini temiz tut. hakkından hayırlısını iste..?

 7. Biz bu sınava girerken bu şartları, ( yönetmeliği ) kabul ederek girdik, bilmiyormuydun rakibini geçmen gerektiğini, ama siz illada diyorsunuz yeni yönetmenliğe göre gireceğiz bizim adamımız var. mülakatta geçeriz…..!

 8. O iptali istenin soruları bildin mi bilmedin mi ben onu merak ediyorum onun için dedim adliyeci değilsin galiba diye. Çünkü mübaşirin bile bildiği sorular , sen ise bu soruların yanlış olduğunu iddia ediyorsun..?

 9. Davadan faragat veya vazgeçme kesin hüküm sonucunu doğurur.

 10. D A V A C I Y A ?

  Davacı, sınavı kazansaydın ve müdürlük verilip başlasaydın çok doğru söyle yine de bu davayı açarmıydın …?

  • ya kardeşim 2577 s.K.’nun 12.maddesi” İlgililer haklarını ihlal eden bir idari işlem dolayısıyla Danıştaya ve idare ve vergi mahkemelerine doğrudan doğruya tam yargı davası veya iptal ve tam yargı davalarını birlikte açabilecekleri gibi ilk önce iptal davası açarak bu davanın karara bağlanması üzerine, bu husustaki kararın veya kanun yollarına başvurulması halinde verilecek kararın tebliği veya bir işlemin icrası sebebiyle doğan zararlardan dolayı icra tarihinden itibaren dava süresi içinde tam yargı davası açabilirler” hükmünü içeriyor. yani diyor ki mealen hakları ihlal edilenler dava açabilirler diyor, öbür türlü hakkı ihlal edilmemiş bir kimsenin idari yargı da iptal davası açması mümkün olmayıp, 15.madde uyarınca ehliyet yönünden davanın reddini gerektirir. bu durumda davacı zaten haklı olduğu bir konuda davayı niye açsın, kısmen haksız çıkmış olsa açardı. menfaat yok ise pasif husumetde yok, dava şartı yok, iptal davası olmaz.yazıyoruz, çiziyoruz ama anlatamıyoruz.lütfen sayın meslektaşlarım yazdıklarımı titizlikle, yansız bir şekilde okuyun.saygılarımla.

 11. arkadaşlar niye yedektekiler atanıyormuş onu anlamadım.neye dayanarak yedeklerin ataması yapılacakmış bana biri bunu izah etsin.beni sınava bile almadılar ben burdan hop oturup hop kalkıyorum, idare yedekleri atayacakmış olacak bitecekmiş sanki bu iş.ben bu işe karşıyım arkadaşlar.beni sınava dahi almadılar, el altından millete teşekkür takdir dağıtmışlar benden memuriyette geri insan 5 fersah ileri geçmiş.öyle şey olur mu.el öpmekle dudak aşınmaz ancak bu kadarı da fazla.ben bu sınavın külliyen iptalini istiyorum. yeni kadrolarla birlikte herkesin eşit koşullarda sınava tabi tutulmasını istiyorum. bunda ne var.hakeden kazansın istiyorum.en başından temizce olsun istiyorum.ben 20.sıradayım kurumumda.ilk 15 kişi benim kadar memuriyeti olan kişiler.emeklilikleri gelmiş ne müdürlüğü yapacaklar, hizmetlerinden ne kadar faydalanılacak katipler. 3, 5 yıl sonra emekli olup gidecek insanlar şimdi gitmek ister mi.kadrolar boşalsın, tasfiye edilsin. çalışacak adam lazım adli teşkilata.adam 25 30 yıl katiplik yapmış al sana müdür şimdi 65 yaşına kadar çalışsın.topla tüfekle atamazsın kovamazsın zaten bu tarz insanları.buradan şahsen kimseyle alıp veremediğim yok.eşit koşullarda yarışılması kanaatindeyim.girersin sınavına yapabiliyorsan kazanırsın.70 puanla da atanan var 95 puanla açıkta kalanda var.kanaatim şu. havuz sistemi getirilecek.yani tüm kadrolar için sınav açılacak.herkes istediği yeri tercih edecek.kadrolara göre tercih edenlerin içerisinde yüksek puan alanlar atanacaklar.o zaman eşitliğe inanırım.ben ankara adliyesi içinde yarışmalıyım,çankırı yada istanbul için.biz birbirimiz içinde yarışmamalıyız.yarışmamız genele teşmil etmeli.ama bazı arkadaşlar hukuki açıklamalarım sebebiyle beni ellerine bir geçirseler boğacaklar bir kaşık suda.lütfen saygıdeğer meslektaşlarım bu yapılan son sınavın kazananı olmamıştır.olamaz.saygılarımla.

  • 😀 yazdıklarını ibretle okuyorum ve haline acıyorum, bu kadar havadan atıp tutan, ortalığı karıştırmak için elinden geleni yapan ve ayrıca hukuk fakültesini bitirdim deyip nasıl olsa gerçekliğinin kontrolü yok diye istediğini yazıp duran birisini ilk defa görüyorum. :))) haline cidden acıdım be “İdare”

   • niye acıyorsun ki arkadaşım.çok güzel bir tespit yapmışsın.benim hiçbir amacım yok.tek bir amacım var ortalığı karıştırmak.kurt puslu havayı sever.sınav kazanılmış,kaybedilmiş benim için hiç ama hiç önemli değil.benim maksadım burada yazılanları okuyan bir kaç kişiyi sinirlendirmekten öte gitmek değildi.lütfen ama sayın katip arkadaşlar yapmayın. “sirk soytarısı sarayı terk edince kralın sarayı yıkılmaz” bunu unutmayın.ben şimdi müsadenizle artık dava sonuçlandığı için buraları sizlere bırakıyorum.amacım buralara biraz hareket getirmekti.müsadenizle.ayrıca adalet büro-sen i de kutluyorum.umarım daha iyi yerlere gelir ve mevcut üye sayılarını daha da arttırırlar.

  • Anladığım kadarı ile sen torpilini hazırlamışsın sınav iptal edilsin, herkesin hakkı gitsin, ben kazanmadan yeni sisteme göre müdür oluyum istiyorsun, millete çalışacak adamlar lazım diyorsun mesai saati içerisinde sen nerelerde yazışıyorsun. Esas tecrübeli olanlar bu adliyenin kahrını çekenlerdir. Bölge idare mahkemesinde duruşmaya girmeden güçlük çekmeden kendini katiplik yapıyor zannediyorsun, yok sen katip de değilsin yazdıklarına bakılırsa kendini hakim yerine koymuşsun, ama yukarıda Allah var, yine biz iki senelik de olsun müdürlük yaptık, sen hiç hiç bir şey olamayacaksın

  • Seni sınava neden almadılar, dürüstlükle anlatırmısın, şartların anlattıklarına göre tutuyor, yoksa sicilin mi bozuktu

 12. Seni tek geçerim:)))

  İdare arkadaşım, sadece sana şunu sormak istiyorum ; “.idari hakimlik sınavına da girebilirim adli yargı hakim ve savcılık sınavınada.formasyonum her ikisie de girmemi sağlıyor fazlasıyla” Allah aşkına Hukuk Fakültesi formasyonu veren hangi üniversite var sadece bana bunu söyle, ben bugüne kadar yazdıklarımdan dolayı özür dileyeyim senden, ben hiçbirşey bilmiyormuşum sen gerçekten bu işin ehlisin diyeyim, konumuz bu değil ama HAK buysa ben Hakkımı helal etmiyorum arkadaşım, milleti de kandırıp yok adli hakimlik savcılık formasyonu aldım vs vs ne bu yaaaa şakamısın arkadaşım sen :))))

  • arkadaşım bak ben ciddiyim, şaka yapmıyorum.idari yargı hakimliği için hukuk fakültesi mezuniyetine gerek yok, ancak adli yargı hakimliği için hukuk fakültesi mezunu olman şarttır. ben aynı zamanda hukuk fakültesi mezunu olduğum için istediğim takdirde adli veya idari yargı hakim/savcısı olabileceğimi söyledim.bu kadar basit neyin çekiştirmesini yaşıyoruz ki.buyrun gelin anlatayım diyorum.dediğimin tersi çıkmayacak diyorum, çıkarsam da memuriyetten istifa edicem edince de size açıklarım.bu işin takipçisiyim.1 gün yada 1 maaşlık olsun gıcıklığına müdürlük yapıcam.bu kadar basit arkadaşlar neyin derdindesiniz siz?ama şu açıklamayı yapayım yine de.benim burdaki müdür yada müdür adayı zabıt katipleri arkadaşlarla bir alıp veremediğim yok, benim şahsen sevmediğim, tasvip etmediğim insanların müdür olmasını istemiyorum, haketmediğini düşündüğüm insanların bu teşkilat içerisinde amir pozisyonunda olmasını istemediğim için yazıyor ve çiziyorum burada.kimseyi de yanıltmamak adına burada yapılan yanlış yorumlara düzeltme ve cevap hakkımı kullanıyorum. olay tarafımca her ne kadar kişisel hırs ve isteklerime dayanmış olsa da yine de nesnel olarak cevap yazıyorum.hukuk namına, hukuk adına, hakkaniyet adına yazıyor ve çiziyorum.tarafım idari yargı çalışanıdır.bunu defalarca yazdım. idare hukukunun temel ilkeleri üzerinden konuşuyor ve yazıyorum.neden alınıyorsunuz ki?ben burada olayı her ne kadar kendi açımdan kişisel bulsam da kimseye kişisel bir kin ve garez, nefret, alay, küçümseme gibi duygularla yazmıyorum.saygı ve edep sınırları içerisinde hukuki açıklamalarda bulunuyorum.neden olayı başka yönlere çekmeye çalışıyorsunuz.ortada bir haksızlık ve hukuksuzluk var, belki sizin de mağduriyetiniz var, ancak atanamayan insanların da mağduriyetleri var.danıştay ve idare mahkemelerinin, bölge idare mahkemesinin bu konularla ilgili yerleşik içtihatları ile hukuk kuralları nezaretinde konuşuyorum.müdürlüklerinizin elinizden alınması gerekiyor böylelikle yeni yönetmelik hükümleri çerçevesinde eşit muameleye dayanılarak hak sahibi kimselerin sınava alınması ve yapılacak puanlamaya dayalı olarak yeniden komisyonlarca atamaların gerçekleştirilmesi gerektiği kanaatindeyim.benim derdim buradaki insanlarla kişisel olarak çatışmak değildir.olacakları, olması lazım gelen şeyleri söylemekten ibarettir.saygılarımla.

 13. Rahat olun arkadaşlar sayın sendika yetkilileri atananların ve yedeklerin haklarını sonuna kadar savunacaktır inanıyoruz Adalet Bakanlığımızda iki yıldır görev yapmakta olan haklarıyla bulunduklar kadroya atananlarıda kusura bakmayın biz sizn atamalarnrırzı yaptık şimdi geri alıyoruz demez bekleyin görün Sayın Adalet Bakanlığı Yetkililerine güveniyoruz 800 kişinin ve ailelerin ekmeğiyle oynamaya kimsenin hakkı yoktur verilen hak Anayasa gereği geri alınamaz

 14. Bu Bakanlık’ın güzide mensuplarıyız lütfen birbirimize girmeyelim, el birliğiyle en doğrusunu yapalım ve birlik olalım. Adalet Büro Sen bunu çok güzel yapmaya başladı. Bağımsızlık konusunda ısrarcı tavrıyla ben dahil bir çok adliyeciyi kendine çektiğine eminim. Ben destekleyeceğim…

 15. idare rumuzlu arkadaş; senin hakkını yemişler, hükmü vermişsin sen artık, kimsenin konuşmasına gerek yok,

 16. işin sonuna bak sen katip..

  • ne dediysem o olacak saygıdeğer meslektaşlarım. çünkü hukuk, hak ve nesafet bunu emrediyor.benim kuyruk acım yok.bölge idare mahkemesinin itiraz kararını bekleyin ve dediğim gibi olacağını da görün.

 17. kararın uygulanması zaruri olup, kararın tebliğinden itibaren en geç 30 gün içerisinde idarece eski hale getirilerek atamaların iptal edilmesi gerekmektedir. sınava katılamayan yada katılıp ataması yapılmayan yada başarısız sayılan yani müdürlük kadrosuna atanamayan arkadaşlara bir çağrım var. atamalar iptal edildiği takdirde müdürlük yapan kimselere tekrar vekaleten müdürlük yaptırılacağı gibi bir beklenti oluşmuş şu an.yani yeni sınav yapılıncaya kadar vekaleten müdürlük yapma umutları var. ancak bu durumda da dava açacağımızı tekrar etmek istiyorum.vekaleten atamaların neye göre hangi kriter ve kıstas alınarak yapıldığına ilişkin dava açılması ve idarenin acil sınav yapmaya zorlanması gerektiği kanaatindeyim

  • siz kendinizi ataması yapılan müdür arkadaşlarının düşmanı ilan etmişsiniz. ataması yapılan müdürler senin hakkını mı elinden aldı. derdin hak aramak ise ara. ama atanan insanları kendine muhatap alma. hakkın yenilmiş ise (ki atanan insanlardan daha fazla puan alıp atanamasan sana hak verirdim) siz ve sizin gibilerin muhatabı adalet bakanlığıdır. kimse hak ararken karşısındakine saygısızlık yapmamalı. burada hatası olmayan sadece atanmış müdürlerdir. ve mağduriyetsen bahsedilecekse yine en fazla atanan müdürler mağdur edilmektedir.

   • benim menfaatimi doğrudan ihlal etmeyen bir durum için gereksiz davalar, idari başvurularla uğraşacak halim yok.saygıyı da elden bırakmadığımı düşünüyorum.bu davanın en başından beri hukuki takipçisi olduğumu da dile getireyim zira bu dava benim menfaatimi dolaylı yoldan etkilemektedir.hakkımı arıyorum burada ve diğer platformlarda.

  • “idare” kendini idare et olur mu, bulaşma kimseye, sıkma kimsenin canını, vekil müdürlük mü al senin olsun biz aslen devam edeceğiz…..

   • idare kelimesini yönetim anlamında kullanıyorum. bu süreci hukuken yöneteceğimi de söyleyeyim.geçenlerde atananlardan biri o kadar ilginç bir şey söyledi ki buradan paylaşmak isterdim ancak hukuken ve etiken doğru olmadığnı düşünüyorum.

  • Seni tek geçerim:)))

   Idarecim güzel kardeşim seni çok taktir ettim, tüm yazdıklarını tatlı tebessümlere okuyorum:))) bence sen direk idari hakimlik sınavına gir ve idari hakim ol, müdürlük senin için az gelicek gibi, ancak idarenin kararları kadar istersen biraz da anayasa mahkemesi kararlarına bak belki tezatloklar karşıt yargı kararları vardır, hak aranacak muhakkak ama snınkisi üzüm yemek değil bağcı dövmek arkadaşım, müdürlük sınavı iptal edilebilir ancak unutmayın bizden sonra gelecek katip arkadaşlara yapılacak en büyük haksızlık bu olur enaz 3 yıl daha beklerler, hak ararken başkalarının hakkını da gasp etmemek lazım doğrudan ya da dolaylı sen biraz ukala tavırlarından vazgeç arkadaşım senin kadar biz de hukuğu ve işleyişi biliyoruz o yüzden zorlama fazla kardeşim gerek yol iptal edilirse de sınav yeniden girer yeniden kazanırız burada âlim olup karar vermek yerine bekle ve gör ….

   • ben kendimi idare ediyorum yeterince.idari hakimlik sınavına da girebilirim adli yargı hakim ve savcılık sınavınada.formasyonum her ikisie de girmemi sağlıyor fazlasıyla.ukalalık yapmadığımı düşünüyorum.ben hukuken olabilecek, olması lazım gelen, olası ve olacak şeyleri söylüyorum.gaipten seslerle konuşmuyorum.hakkı yenilen birileri var ise sınava girme koşulları engellenen kişilerdir, hakkı yenilen birileri var ise tüm kadrolara tercih ile atanma şansı verilmeyen herkestir.yani ben hakkaride de müdür olmalıyım tercihime göre, ankarada da.komisyonlar kendi aralarında yarışmamalı tüm adaylar tüm bölgeler bazında yarışmalı.neyse özüme döneyim.ben bu işin takipçisiyim arkadaşlar.bu işi 1 gün olsun yada daha önce dediğim gibi 1 maaşlık olsun yapıp gideceğim.yarışma eşit koşullarda olucak nasıl olsa.

  • şu durumda sende şunu bilmelisin biz müdürler olarak müdürlüğünüz elimizden alındığı ve yeniden sınav yapılacaksa eğer bizde dava açacağız bizim davamız idare mahkemesinde daha devam etmektedir sen bizim kadromuza nasıl müdür alırsın diye bizde açılan sınava dava açacağız haberin olsun…..

 18. kardeşim günlerdir yazıp insanları canını sıkıyorsunuz yeter artık burda sınav Sorularını hazırlayan sınavı yapan sınav sonuçlarına göre atamaları yapan.yedeklerin atanması konusunda karar vermeyen yönetmeliği hazırlayan Adalet Bakanlığı atananların hatası nedir ? Yedeklerin atanamamasındaki hata kimin? yönetmelik usuller sınavdan önce belliydi niye vaktide itiraz edilmedi kimse yersiz yorum yapmasın ayrıca kazanamayan arkadaşların hangi hakkı alınmış bu hatalı soruyuda onlara verilse kazanacaklarmıydı çok garip Sendikanın savunmasına güveniyoruz atananları mağdur edilmemesi çünkü kendinizi o insanları yerine koyun düşünün ya siz olsaydınız onları bir hatası yok soruyu onlar hazırlamadı yedeklerinde boş kadrlara atanması dileğiyle Adalet Bakanlığımızın bu hususta herhangi bir mağduriyete sebebiyet vermeyeceğini düşünüyorum. gerksiz yazışmaları bırakın lütve bekleyip hayırlsını görelim inşallah. Saygı ve Muhabbetlerimi arz edrim arkadaşlar

 19. hala sorunun hatalı oldugundan bahsediyorsunuz ya anlamıyorum, soruların verilen ders notlarından sorulacağını bilen sınrava giren arkadaşların yok uygulamada şuda yapılıyor buda yapılıyor diyerek soruya uygulamada yazı işleri müdürü binanın tamiratını yaptırır diyerek ki böyle birşey yok ben yazı işleri müdürünün bina yaptırdığını sizden duyuyorum, bu sorunun iptal edilmesinin düşünülmesi bile saçma

 20. Ortada gerçekten bir çok asılsız haber dolaşıyor. Bu kararın çıkmasıyla bazı fırsatçı ve provakatör arkadaşların daha da doğrusunu söylemek gerekirse bazı sendika temsilcilerinin ortaya çıktığını gördük. Neredeyse biz müdürlere bu davanın Adalet Büro Sen tarafından açıldığına inandıracaklardı. Dosyayı bizzat bilen birisi olarak buradan bütün müdür arkadaşlarıma sesleniyorum. Açılan davaya başından sonuna kadar adı geçen sendika hiçbir şekilde müdahil olmamıştır. Bu şekilde insanları yönlendirmeye çalışan arkadaşları buradan kınıyorum. Kimsenin kimseye çamur atmaya hakkı yoktur. Herkes otursun kendi işini yapsın. Bugüne kadar zerre kadar hakkımızı aramayan malum sendikalar hangi hakla bugün ortaya çıkıp da adliye personeli için varını yoğunu ortaya koyan Adalet Büro Sen’i karalamaya çalışıyorlar. Müdürlerin ek göstergesi için tek dava açan sendika Adalet Büro Sen’dir. Bilen biliyor ama bilmeyeni kandırması kolay oluyor. Kimse kimseyi kandırmaya kalkmasın sakın.

  • Emin Barutçı bey, sendika üyesi değilim. Eğriye eğri, doğruya doğru derim. Ama bir işi araştırmadan ahkam kesmek de yanlış olur diye düşünüyorum. Sendika sitesinde hiçbir zaman için davanın ara kararının yayınlandığını görmedim. Ayrıca ara kararını yayınlamış olduğu düşünülse dahi bunun sevinerek internet sitesinde yayınlandığını neye dayanarak söylüyorsunuz bir türlü anlayamadım ! Sevinç eylemini neye göre değerlendiriyorsunuz ? Haberi ilk ağızdan vermesi mi sizi böyle düşündürdü ? Sizce bu haberi ilk ağızdan eğitim sendikaları mı yoksa sağlık sedikaları mı vermeliydi ? Yoksa memurlar.net mi vermeliydi ? Veya çıkar haberler “yargı çalışanlarına müjde” şeklinde bir başlık adı altında mı atıldı ? Adamlar haberi duyar duymaz almışlar, tüm yargı çalışanlarını bildirmek için son dakika haberi olarak vermişler. Burada mantığa aykırı ne var halen çözmüş değilim. Bu sınavın iptalinden dolayı mağdur olduysak burada kusuru tamamen Adalet Bakanlığı’nda aramamız gerekmiyor mu ? Adalet Büro Sen, bakanlıktan daha bu safahatta bile talepte bulunurken başka hiç kimsenin kılının kıpırdamadığına şahit olmuyor musunuz ? Lütfen, rica ediyorum, en azından sadece bizler için uğraşan bir sivil toplum örgütü kurulmuşsa, bunu haksız yere yıpratarak bari zarar vermeyelim. Açıkça yüreklilikle şunu da söyleyebilirim sevgili dostum. Gelişen olaylar sonunda sendikasız geçen bunca zamanımdan sonra ben dahi bu sendikaya üye olmayı düşünüyorum. Her zaman olaylara objektif yaklaşmak gerektiği kanaatindeyim. Saygılarımla.

 21. Şimde yedekte kalıp da 96 puan alan arkadaşlar ve 75 puan alıpda müdür olan arkadaşlar var. Mademki liyakat sınava talebiniz olmuş herkese uygulansın, bu işi beceremeyen arkadaşlarıda müdürlükten alsınlar. sadece herşey puan almak ile olmuyor

 22. kazanan müdürlere de likayat sınavı yapılsın, sadece yedeklere yapılmasın

 23. Sayın sendika ;

  Size yakışan da budur, kazananların haklarını elinden almak değil, kazanıp da atanamayanların haklarını aramak olmalı, Talebiniz için tşk. ederiz inşallah Bakanlık atanamayanları da atar ( Atanmış YİM)

 24. Arkadaşlar eğri oturup doğru konuşalım. Bu sınav başından sonuna kadar şaibeyle doluydu. Millet sınavdan çıktıktan sonra bana bu sorunun çıkacağını söylediler, beraber yanımdaki ile soruları yaptım, sınav esnasında konuştuk ama gözetmen hiç umursamadı gibi muhabetlerden sonra cevap kağıdının 3 kez değişik şekillerde yayınlanması şaibeli sınavın geçerliliğini zaten etkilemişti. Bunun yanı sıra kesin yanlış tam 5 soru vardı, bakanlık bunun 4 tanesini iptal etti, bilerek bir tane daha açık olan soruyu iptal etme di ki sınav iptal olmasın, akabinde atamalar yapıldı, kazanamayanların çığlığını şu an müdür olanlar duymadı, kopya çekerek müdür olanlar ortalıkta hakkımızla kazandık edalerı ve nidaları ile dolaşmaya başladı, ama mağdur olanlar hakkının yenilmesi karşısında 2 yıldır ruh gibi gezdi, aile düzenleri kalmadı, ruh dengeleri bozuldu. Tüm bunlar yaşanırken Sayın Adalet Büro Sen yetkilileri sadece bakanlığa yedekte kalanların atanması için bir yazı yazdı, gerisi gelmedi, (gerçi bakanlık kale alıp cevap bile vermedi) şimdi ise yine bir yazı yazmış, kendince bir çözüm bulmuş, ancak şunu unutmamak gerekirki bakanlık buna da cevap vermeyecek, yönetmelik açık ve net, soruların %5 inden fazlası hatalı olduğu sonradan tespit edilir ise sınav iptal edilir. zaten açılan dava da sınavın hemen akabinde açılmıştır. bakanlık bu açılan davadan haberdardı, buna rağmen atamaları yaptı, eğer birileri mağdur olmuş ise dava soncunu beklemeden atamaları yapan bakanlığın hatasıdır. Adalet büro senin yazısı ne yönetmeliğe ne de hak ve hukuka uygundur. eğer bakanlık 16/10/2011 tarihinde girenleri tekrar bir sınava tabi tutup kazananları belirlemez ve atamaları yapmaz ise bunun haricindeki tüm uygulamar yeniden yürütmenin durdurulmasına konu olabilecek bir uygulama olacağı kesindir. bunun için itiraz sonucu bölgenin ereceği karar neticesinde yönetmelik hükümlerini uygulalamak gerekir.

  • “basar22” adlı arkadaşım sınava çalışan kişi hangi soruların çıkabileceğini tahmin eder tabi ki, sınavda şaibe olduğu yönünde kanı yaratarak kazanan adamları şaibeli bir şekilde atanmış gibi göstermeniz yanlış. İptali istenilen soruyu doğru cevapladığınıza eminim. Ama yine de atanamadığınız için sınavın iptalini istiyorsunuz. Burada hak kaybına uğrayacak olanlar atananlar ve yedekte kalıp atanmayı bekleyenlerdir. Çünkü sınav tekrarlanır ise bunca insan aynı stresi yaşayarak sınava gireceklerdir. Belki de yeterli puanı alamayanlar bu tür davalar açacaklardır. Sorunun çözümü Bölge İdare Mahkemesinde ve Bakanlığımızdadır. İnşallah hak yerini bulur. Hakkımız ile girdiğimiz sınavdan hakkımız ile aldığımız puanı heba etmez kimse.

  • basar22 sen diyorsun ki bu sınav baştan sonuna kadar saibeyle doluydu diyorsun kardeşim hasatlik etme, dünya için yalan söyleme, dinimzde haset insanlar hiçbir şekilde cennete giremeyecek goole yaz hasetlik konula ayetleri ve hadisleri sorgulu, ben en içtenlikle ve tüm mukaddesatım adına yemin ederimki bana deselerdike al sana şu sorular çıkacak deselerdi ben red ederdim, çünkü ömür boyu bir arkadaşın hakkını yiyeçektim, biz şerefimiz ile sınava girdik şerefimiz ile kazandık, şerefimiz ile atandık, şimdi siz olmaz diyorsunuz bırakın allahın aşkına neyin şaibesi, kim şaibe yapmış yalan bunlar. Sen sınavda yüksek puan alsaydın da atansaydın yine saibe var diyecekmiydin.

  • Başar kardeşim yeniden sınav olsa ne olacak. Kazanamayanlar tekrar dava açacaklar ve bu iş böyle devam edecek, şunu anlayamıyorum, adam barajı geçememiş hala hakkım yendi diyor, madem sınavda şaibe vardı da sonuçlar açıklanana kadar neden sesiniz çıkmadı, belki atanırız gözü ile mi baktınız, sınavda hiç bir usulsüzlük yoktu, tek soru ile bu kadar kişinin hakkını yemeye çalışmanız çok yanlış, sınava gerenlerin yüzde yüzü bu soruyu zaten doğru yanıtlamıştır, biraz mantıklı olalım,

 25. batıdan doğuya

  Bende bu sınavı kazanan atananlardan birisiyim. sınav öncesinde açılan havuz tayinlerinde bakanlık aynen şöyle demişti yazı işleri müdürlüğü sınavına girecek adayların tayin isteyeceği yeri belirlerken eş aile eğitim ve sağlıkr durumlarını da değerlendirerek tercih yapsınlar diye bende o dönem bulunduğum komisynda kadrolar bana uymadığı için ben kendi memleketime tayin aldım oysa görev yaptığım yerde evim vardı çocuklarımın okulu düzeni işim herşeyim yolundaydı sırf bu sınav için hayatımı yerimi yaşamımı değiştirdim ve türkiyenin ucra mahrumiyet bir ilçesini tercih ettim sınavı da yüksek puanla kazanarak atandım. iki yıldır burada icraya, zaman zaman notere idari işlere yazı işlerine tüm adliyenin işlerine baktım tek başıma sırıf burda okul olmadığı için çocuğumu yatılı okula gönderdim ev borcuna girdim maaşıma güvenerek bir sürü hayatımda müdürlüğün getirdiği artıları düşünerek değişiklik yaptım bu sınav iptal edildiğinde düşünün benim bunca çektiğim manevi ve maddi çilenin bedelini kim ödeyecek bu sınav olmasaydı belki ben tayinimi buralara almayacaktım kazanamasam belki eğitim mazereti yapıp çocuğumun kazandığı okulun olduğu ile gidecektim sırıf bu atama benim ailemi hayatımı herşeyimi değiştirdi şimdi düşünün bu atamalar iptal edilirse beni eski şartlarıma nasıl geri döndürebilecek idare mahkeme beni eski görev yerime geri gönderebilecekmi çocuğumdan ayrı geçirdiğim iki yılımı bana geri verebilecekmi bu maaşa güvenerek yaptığım borçları kim ödeyecek biz kazanamayan hatta kazanıp yüksek puan alıp atanamayan arkadaşlara da üzülüyoruz barajı aşmış yüksek puan almış kişilerin de açık kadrolara atanması gerekirdi 70 puan alan kadro durumu iyi diye atanmış ancak 88 puan alan atanamamış bu da haksızlık ama bu kazanan müdürlerin suçu değil biz de yıllarca adliyede her birimde tek başımıza çalışarak gece gündüz herkese her ortama her işe katlanarak bu duruma geldik kaldıki sınav içinde çok çalıştık hiçbir haksızlık etmeden kimseye hakkımızla kazandık ve geldik tüm bunların sorumlusu biz değiliz kaldıki sınav soruları ders notlarına göre hazırlanmıştır ders notlarında yazdığı şekli ile cevaplayın diye bakanlık bu konuda adayları dahi uyarmıştır aradan iki yıl geçmiş düşünün bizimle sınava giren katip arkadaşlar emeklisi geldiği gün emekli oldular eğer bu sınavı kazansalardı belki emekli olmayacaklardı şimdi aynı şartları iki yıl önceki sınav şartlarını yakalayabilirmiyiz yeniden girsek bile sınava biz iki yıl önceki şartları kabul ederek girdik sınava kimi kurum değişti müdür olduktan sonra kimi tayin oldu kimi emekli oldu emekli olan kişiye gel sen olma katip ol sonra emekli ol mu denecek yani saymakla bitmez sınav iptal olduğunda haksızlıkları saymakla bitiremeyiz bu insanların bir yığın maddi ve manevi hakları kaybolmuş oluyor bizsınava yeniden girsek iki yıl daha mecbur olduğumuz yerde görev yapmak zorundamı kalacaz biz zaten mecburi hızmetimiz olan iki yılı doldurmak üzereyiz bize iki yılımızı kim geri verecek kazanmakla iş bitmiyor anlayacağınız kazandığınız şartları oturtmanız da bir yığın mesele demek yeni görevler yeni sorumluluklar yeni yaşamlar bir sürü şey oluyor hayatınızda ve tüm bunlar bu sınavı kazandığınız için şimdi sen bu kadar çalıştın sorumluluk aldın bu kadar hayati kararlar aldın senin bu durumun sadece seni değil çocuklarını aileni herkesin hayatını değiştirmiş oluyor ama yine de ben iptal ediyorum denebilirmi

 26. evet arkadaşlar bende sınavı kazanan ve atananlardan biriyim, arkadaşlarında dediği gibi aylarca ders çalıştım, gece yattığımda rüyamda bile ders konularını gördüm, hem Adliyede duruşmalara çıktım hem ders çalıştım. çocuğumu. eşimi ve evimi ihmal ettim, göreve atandım, kirada oturuyordum evimi aldım düzenimi kurdum. yimdi sınav iptal edilecekmiş benim ve benim gibi kazananların günahı ne, 780 kişinin ailesi ile birlikte ortalama 3000- 3500 kişinin mağduriyeti söz konusu, bu bukadar basitmi, bu böyle bitmez, sınavın iptal edilmesinin kazanamayan arkadaşlara ne faydası olacak, onlar sınavın iptali ile ugraşıp mağduriyetleri artıracağına. yedekte kalanların göreve başlaması için uğraşsınlar. sınıvın iptal edilmesinin kimseye faydası olmayacak. aksine MAĞDURİYETLERİ ARTIRACAKTIR. sınavın iptalini isteyen arkadaşlar açılacak olan yeni sınavda şansını denese ne kaybeder, BİZLERİ MAĞDUR ETMENİN NE ANLAMI VAR. ayrıca ben çokta kötümsen düşünmüyorum bakanlığın bu işe bir çöcüm bulacağına inanıyorum, çünkü bu olayda bizim ve ailelerimizin. çocuklarımızın hiçbir suçu yok. çalıştık, kazandık okadar.

  • sevgi arkadaşım bende hamile halimle çalıştım, sınavda rahatsızlanıp yarım saatte çıkmak zorunda kaldım, buna rağmen 89 puan aldım, sınav sonunda apar topar yaptığım soruları da yüzde yüz biliyordum, siz şuan mağdur oldunuz biz yanlış sınav yüzünden 2 yıldır mağduruz, bakanlığa yanlış sınav olduğunu atama konusunda bizleri de mağdur etmemesini defalarca söyledik, dile getirdik ama yönetmelik diye tutturdular bizimle ilgili çalışma yapmadılar, bu durumda ne sen suçlusun ne ben ne de bir başkası bakanlık yaptığı hatayı bir şekilde telafi eder inşallah biz kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz ayrıca çalıştım kazandım diye bir olay yok hepimiz çalıştık hepimiz kazandık bizim düşüncemizle sizin düşünceniz arasındaki fark da bu zaten aslında hiçbirimiz kazanamadık zira sorular yanlıştı ve en baştan beri sınavın iptali gerekiyordu, ama bakanlığımız malesef bizim itirazlarımızı görmezden geldi, sınav kurulu itiraz edilen sorulara ki bu sorulara ben de itiraz etmiştim bir açıklama yapmadan red dedi, ben yaptım oldu bittiye getirdi tıpkı ALİ AĞAOĞLU gibi YAPTIM OLACAK DEDİ, noldu şimdi aynı ALİ AĞAOĞLU gibi köşeye sıkıştı kaldı, tekrar söylüyorum ALLAH HAKKIMIZDA HAYIRLISINI NASIP ETSİN EĞER İPTAL HAYIRLIYSA SINAV İPTAL OLSUN DEĞİLSE MAĞDURİYETİMİZ GİDERİLSİN

   • Nursu kardeşim sen hamile isen sınavda rahatsızlandıysan bunda kazananların suçu neydi, bak sende artı olarak bir bebek sahibi olmuşsun, herkes sınavdan önce komisyonlarına müracaat etti, barajı geçen kazanacak diye bir şey yoktu, sıralama usulüne göre atama yapılacağını biliyorduk. Buna göre ne yaptık çok çalıştık ve 95 aldım, yoksa benim bilgim senin aldığın puanı almaya yeterdi şimdi de sınav yanlış diyorsun, o sınavda ders notlarında olmayan bir tane soru varmıydı, çalışıp hepsini okusaydın bunu bilirdin, sen yan gel yat ondan sonra da sınav iptali iste, bence yeni açılacak olan sınava çalışın, ama bundan sonra çalışmaya gerek yok, sınavı kazanırsan kazanamayanlar iptal ettirir, sen kazanamazsan sen ettirirsin, yazık insanlık bu hale gelmiş

  • kadro kişiye sıkı sıkıya bağlı bir hak değilki. 657sayılı dmknın 76.maddesini oku, alırlar seni katip yaparlar yada alırlar seni müdür yaparlar.idarenin bazı durumlarda takdir yetkisi var. idarenin takdir yetkisi mutlak ve sınırsız değil ki.bazı arkadaşlar vekaleten müdürlük yapacakmış.benimle aynı liyakata sahip bir insanı bana tercih etmenin hukuki sebeplerini sen mahkemeye izah edemezsen mahkeme o atamaları iptal eder saygıdeğer arkadaşlar.

   • Sen anladığım kadarı ile yan gelip yatmış çalışmamış şimdi de millete hukuk dersi vermeye kalkışıyorsun. Bu zamana kadar kaç tane müdür geri zabıt katipliğine döndürülmüştür. Allahını seversen maval okuma. Kardeşim bu bir sınav dı, çalışıp kazansaydın. Ben 22 seneden sonra müdür oldum, önceki sınavlara itiraz ettim mi, canla başla tekrar katipliğime devem ettim, sorulan sorular çok kolay dı o soruları bile yapamadıysan tekrar yeni sınav istemen çok yanlış, çünkü sen yine kazanamazsın,

 27. sendikamızla gurur duydum diğer adliyecilerin gerçek sorunları ile ilgilenmeyen siyaset yapan sendikalar gibi umursamaz davranmadı teşekkürler

 28. Sayın sendika temsilcileri öncelikle konyadan dava açan arkadaşları bu davadan vazgeçme konusunda ikna edin onlarda biliyorlarki iptal edilen soru yanlış bir soru değil, bir bilirkişinin verdiği raporla yüzlerce insanın geleceğiyle oynamasınlar, azıcık Allah korkusu varsa bu karar nedeniyle evinden işinden olan arkadaşların vebalini çekerler, haksızlık karşısında tabiki hak aranmalıdır ancak bunun acısını bakanlık değil kendileri gibi z.katipliği yapmış suçsuz günahsız insanlar çekecektir, konyada bulunan bu arkadaşlarla bakanlık yetkilileri sendikacılar bir araya gelin ve bu davadan vazgeçin, şu an evimde huzur kalmadı, maaşıma güvenip borca girdim ve eğer bu karar sonucunda anlımın akıyla elde ettiğim bu hakkım elden giderse dava açanlara hakkımı helal etmiyorum, eğer iptal edilen soru nedeniyle bunca insanın günahına girmeyi içlerine sindiriyorlarsa diyeceğim bişey yok.

  • tayfa arkadaşım bakanlığın yaptığı haksız sınav nedeni ile derdimizi 2 yıldır anlatamadık, sen 3 gündür huzursuzsun bir 2 yıldır huzursuzuz, ne yediğimizi ne içtiğimizi bildik çoluk çocuğumuza evimize işimize gerekli özeni gösteremedik, bu yapılan kişi bazlı değil genel olarak haksızlık yapıldı, bir tarafta 70 puan alarak müdür koltuğuna oturan varken bir taraftanaldığı 96-90 puana rağmen atanamayan var sınav bir kriterse düşük puan atandı yüksek puan alanın suçu neydi sen söyle bakalım neden davamızdan vazgeçelim siz koltuğunuzda rahat otururken bu kadar yüksek puan alanların suçu günahı neydi 2 yıldır perişan olduk bakanlık yaptığı hatayı temizlesin, bu arada kimsenin koltuğunda gözümüz yok yanlış sınavı yapan bakanlık vebal altına girende bakanlık kimseyi töhmet altında bırakma

   • nursu arkadaşım, sizin davanız sınav sisteminin yanlışlığında değil, soruların yanlışlığı doğrultusunda, savunduğunuz durumla davanın hiç bir ilgisi yok, neymiş soru yanlış mış mışş ozaman sınav sistemi hususunda dava açılsaydı, yada bu sistemi sınava girmeden öncede biliyordunuz ozaman itiraz edip, açsaydınız. lütfen ne istediğimizi bilelimm, saygılar…

   • Bu zamana kadar sistem hep böyle değil miydi, bundan önceki sınavlarda da bir çok arkadaşımız yedekte kalmadı mı, iki yıldır müdürlük yapan insanlarla uğraşıyorsunuz, yeniden sınav açılsa o kazanamayıp sen kazansan o parayı nasıl helalinden yiyeceksin onu merak ediyorum

  • Sayın müdürüm, bu vatandaşın davadan feragat etmesi, davayı tüm ferileri ile birlikte düşürür mü? Antalya da bir idare mahkemesi başkanı sınav iptalinin birden çok kişiyi ilgilendirdiği için kamu düzenine ilişkin olduğunu ve feragatin dava sonucunu etkilemeyeceğini savunuyor. Her kafadan bir ses işte

 29. gercekten helal olsun diyorum başkada birşey demiyorum bende sendikanın bu talebinden sonra en kısa zamanda üye olacağım bu ancak bu kadar olurdu sendikayı bu yaklaşımından dolayı kutluyorum.

  • normal şartlar altında feragat kesin hükmün sonuçlarını doğurur. ancak idari yargıdaki bazı akım ve tutumlar olay eğer kamu düzenini ilgilendiriyor ise ve mevcut uyuşmazlık birden fazla kimsenin hak ihlaline sebep oluyor ve kamu düzeninin bozulmasına sebebiyet verecek ise feragatin her ne kadar tek yanlı irade beyanıyla kullanılabilen bir hukuki işlem olsa dahi kabul edilemeyeceğini söylemektedirler. şöyle ki; idare hukukunda davacı şahsın bireysel menfaatinin korunmasından öte hukuk devleti ilkesinin yaşatılması esastır. iptal davasının amacı idareyi hukuka uygun hareket etmeye zorlamaktır. iptal davalarında dava konusu işlemin hukuka aykırı olduğunun saptanması sadece davacının çıkarına olmayıp, idarenin de hukuka uygun hareket etmesini sağlanacağından, bu hususta kamu yararının bulunduğu da gözardı edilmemelidir. bu nedenle iptal davaları, hem bireysel menfaatleri hem de toplumsal menfaatleri korumaya özgülenmiş bir dava yoludur. hukuka uygun olarak işlem yapmak zorunda olan idarenin yaptığı bir işlemin hukuk düzenine dava yolu ile taşınması halinde idari yargı merciince işlemin hukuka uygun olmadığına kanaat getirilmesi halinde ve davacının feragatının bulunmasına rağmen, işin esasının incelenerek işlemin iptaline karar verilmesi gerektiğini düşünmekteyim. öte yandan idare bazı durumlarda elindeki güçle de davacıyı feragata zorlayabilir. bu durumda davacı karşısındaki üstün güce boyun eğerek aslında iradesinde bulunmayan feragat işlemini gerçekleştirebilir.işte bu tür durumlarda kanaatimce idare mahkemelerinin feragata rağmen işin esasını inceleyerek işlemin iptaline karar vermesi gerektiğini düşünmekteyim.saygılarımla

 30. Gerçekten de tüm mağduriyetleri giderecek bir talep olmuş bi kez daha gördük ki adliyeciyi adliyeciden başkası anlamaz diğer sendikaların olaydan bile haberi yok heralde hiç bahsetmemişler bizden olmayan bizi ne kadar anlarki

  • İstanbulun sesi

   Eğer Bakanlığın gerçekten bu duruma çözüm üretip, kadrolu müdür arkadaşlarımızın mağduriyetini önleyip, kadrolarında görevlerinin devamı şeklinde müdürlerine sahip çıktığını, yedekte kadro için ümit içinde olan arkadaşlar için de bir çözüme gidilecek yola yaklaşıldığını görürsem gerçekten sendikanın samimiyetine inanacağım, bu sendikada olmanın sadece zaruret değil, samimi paylaşımını bu sıkıntıyı atlatarak anlayacağız….Adalet Büro-sen dışında diğer sendikaların duyarsızlığını da esefle kınıyorum….

 31. Yazıklar olsun bizim camiaya. Bir karar çıktı ortaya, bütün katipler ve müdürler birbirlerini yiyecekti. Yok neymiş sen müdür olmayı hak etmiyorsun, yok neymiş sen böyle gidersen müdür bile olamazsın. Ne oluyoruz arkadaşlar bir kendinize gelin. Neyi paylaşamıyoruz, niye birbirimize düşüyoruz. Hatayı yapan adalet bakanlığı, yapılan hatayı düzeltmeye çalışan idari yargı, birbirimizi yiyen bizler. Azıcık soğukkanlı ve sabırlı olsanız da bu işin sonucunu bekleseniz olmaz mıydı ? nerede kaldı saygı, nerede kaldı sevgi, arkadaşlıklar, dostluklar. Sendika bir haber yayınladı herkes birbirine düştü. Ha bu arada böyle bir haberi ilk ağızdan anında yayınladığı için ve bu konudaki istikrarlı girişimlerinden dolayı Adalet Büro Sen’e ayrıca teşekkür ediyorum. Elinize, emeğinize, yüreğinize sağlık. Emin olun ilk fırsatta sizin üyeniz olacağım.

 32. Şayet bakanlık bu talep doğrultusunda karar versin sonuna kadar arkandayız adalet büro sen

 33. Her zaman kanunlara ve devletimize saygım sonsuzdur. Benim ve sizler için hayırlısı neyse o olsun. Allah ilk önce sağlık ve huzur versin. Saygılarımla…

 34. En sonunda mantıklı bir şeyler çıkmaya başladı. Bence boş boş konuşulacağına çözüm için öneriler sunulsaydı daha iyi olurdu. Bakalım sevgili bakanlığımızdan ne karar çıkacak.

 35. Şayet mağduriyetim giderilirse sadece adliye personelin olduğu bu sendikaya geçeceğim.Çünkü 4 ay evden çıkmadım ders çalıştım. Çünkü tek maaşlı evi kira olan birisiyim. Bu nedenle hem iş olarak hem de maddi olarak ihtiyacım vardı. 6 yıl tek başıma mahkeme kaleminde çalıştım. Ama yine de işimi her zaman sevdim.Müdür olunca biraz daha sevinç yaşadım. Sadece bir soru insanın geleceğini değiştiriyorsa ne diyeyim.Sınavda 96.53 puan aldım ama gerçekten hakederek. Bizim buralarda düğünlerde masaların üzerine konan kağıtlara tarihleri ve harçları yazarak ve duvara asarak yemek yerken ve uyurken bile okudum. Bazen geceleri geç saate kadar miğdem bulanıncaya kadar çalıştım. Ben elimden geleni yaptım vicdanen rahatım. Benim bir suçum yok. Buna rağmen hakettiğim bir şey alınacaksa ne diyeyim. Yine sınav olsa yine kazanırım ders çalışmayı azmi seviyorum. İki üniversite okudum ama insan 40 yaşından sonra da bir daha ders çalışmayı bazen bünye götürmüyor. İlginiz için ve talebiniz için tşk. Allah devletimize zeval vermesin…Kimseyi haksızsın sen busun demiyorum sadece kendim ile olan bölümü paylaştım. Gerçekten bu işe ihtiyacı olanlara Allahtan yardım diliyorum.Saygılarımla ve sevgilerimle herkese….

 36. Arkadaş anlamadığım bir şey var. Bize birkaç kişi bu davayı sendika açmış dediler, karara bakıyorum sendikanın adı bile geçmiyor. Arkadaş idare mahkemesi dosyasına bakmış sendikanın hiçbir şekilde müdahalesini görmemiş. Bir dedi kodu yayarken herkes dikkat etsin lütfen. Yiğidi öldürün ama hakkını yemeyin hiçbir zaman. Adamlar vakit geçirmeden olaya her türlü müdahale ediyorlar. Hakkını vermek lazım. Benden de teşekkürler Adalet büro sen.

  • sendika haricten destekliyor ( bu mesaj yayınlanır mı bilmem )

   • Nasıl vardın bu kanaate ? Yani neye dayanarak söylüyorsun ? Elinde somut bir belge, kayıt, şahit veya herhangi bir şey var mı yoksa sen de mi sallıyorsun bazıları gibi ? Malum biz bizzat yerinde inceledik davayı. Hiçbir ilgi ve alakasını bulamadık haberi sitelerine atmaktan öte !

 37. O kadar konuşuldu, o kadar gereksiz muhabbet yapıldı ki herkesin kafası karıştı. Yapılan bu talebin uygun karşılanacağına eminim. Teşekkürler.

 38. Sendikanıza teşekkür ediyorum. Olması gereken de buydu zaten. Sınavı kazanan biz müdürlerin mağdur edilmeyeceği kanaatindeyim. Yerli yerinde bir talep olmuş. İnşallah Adalet Bakanlığının da uygulaması bu yönde olur. Tekrar teşekkürler.

 39. Çok teşekkür ederim. Sendikanızin hakkımızı savunduğu için minnettarin. Yakışanı yaptığını düşünüyorum bu şekilde kafadaki soru işaretleri de giderilmiş oldu.

  • doğudan batıya

   Arkadaşlar bakıyorum herkes anlatıyor yazıyor çiziyor tamam belki kazanamayan yedekte kalan arkadaşlarda hak arıyor hakları arasınlar ancak bu sınav yapılırken o tarihte yürürlükte olan yönetmeliğe göre yapıldı ve herkes bu durumu biliyordu komisyonda açık olan ve müracaat edilen kadrolardan rakiplerinle yarıştın tercih ettin kadroya kaç kişi tercih etti ise en yüksek alan kazanır dendi ve herkes bu durumu kabullenerek girdi sınava bende bu drurumu bilerek girdim sınava benim rakiplerim yüksek alsaydı benden onlar kazanacaktı bengecemi gündüzüme kattım çalıştım yılların birikimi vardı bende meslekte hep özenle ve özveri ile çalıştım hiç bir zamanda kolay bir kalemde basit işler yapmadım ben sınavda ise öss ye girer gibi girdik kesinlikle hiçbir şaibe de yoktu ve bunu herkes biliyor neden böyle yorumlar yapılıyor anlamıyorum hepimiz bu şartları bilerek bu yönetmelik hükümlerine göre girdik kazandık ayrıca idare mahkemenin iptal ettiği soru ise yanlış soru değil belki bende yanlış cevapladım bilmiyorum hatırlamıyorum ama adliyenin tadilatını yaptırmak yazı işleri müdürünün asli görevi değil idari işler müdürünün görevidir yazı işleri müdürü idari işler müdürünün olmadığı durumlarda yapıyor bu işi bu işi katip bile yapabiliyor idari işlerde görevlendirilen katipler bile yapıyor bu soru gayet açık neden hala yok şimdi müdürler hak etmedi kazananların hakkı değil vs. gibi yazılar yazılıyor sınav gayet ciddi bir sınavdı herkes elinden geleni yaptı kazansın ya da kazanmasın o zaman yönetmelik hakkında dava açsayldınız şimdi kalkmış yok ben 90 puan aldım atanamadım diyorsunuz ben sırıf bu yönetmeliğe uygun yer belirlemek için başka bir komisyona tayin aldım kadro durumunu ölçerek biçerek bu yorumları yapanlar da alsaydı kadrosu açık komisyonlara tayinlerini şansları olacaktı belki şimdi kırk türlü problem yaşanıyor benim bir arkadaşım bir adada iki çocuğunu tek başına bıraktı ve adada görev yapıyor iki senedir iki küçük çocuğunu iki yıldır sadece haftada bir kez görüyor bu sınav iptal edilse bu arkadaşımın iki yılda kaybettiği manevi haklarını kim ödeyecek kazananlar keyfi sefa içinde sanmasın kimse bir sürü sorumluluk aldık iki yıldır yıprandık bunun hesabını kim verecek lütfen böyle olumsuz yorumlar yazarken her açıdan bakın duruma

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*


− bir = 4