Pazar, Ekim 22, 2017
FAZLA MESAİLERİN YENİDEN DÜZENLENMESİ TALEBİMİZ KABUL GÖRDÜ

FAZLA MESAİLERİN YENİDEN DÜZENLENMESİ TALEBİMİZ KABUL GÖRDÜ

Adalet Bakanlığınca verilen fazla mesailerin herhangi bir kısıtlamaya meydan verilmeksizin tamamen ödenmesi ve her halükarda ödemelerdeki adaletsizliklerin giderilmesi hususunda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülay SAMANCI ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi ile görüşme yapılmış, talep üzerine raporlarımız ibraz edilmiş, sendikamızca yapılan çalışmalarımız neticesinde Adalet Bakanlığınca fazla mesailerin ödeme usulleri hakkında yeniden düzenleme yapılacağı hususu 31 Mart 2017 tarihli haberimiz ile sizlere duyurulmuş idi.

Bugün Adalet Bakanlığı’nca tüm birimlere gönderilen yazı uyarınca bu düzenlemenin yapılarak, personellere eşit şekilde fazla mesai ödenmesine karar verilmiştir. Ayrıca meydana gelen 15 Temmuz işgal girişimi sonrasında personellerimizin yoğun çalışmasının daha da arttığı, mesai mefhumu gözetmeksizin sabahlara kadar çalıştığı, bu birimlerde çalışan personellerin mağduriyetlerinin giderilmesinin gerektiği hususunda çalışmalar yapılmış, bu çalışmalar ilgili makam ve mercilere iletilmişti.  Yapılan işbu düzenleme ile Anayasal düzene karşı işlenen suçlara bakmakla yetkili ağır ceza mahkemelerinde görev yapan personel ile sulh ceza hakimliklerinde görev yapan personelin fazla çalışması halinde herhangi bir kritere tabi tutulmaksızın fazla çalışma ücretinin ödenmesine, yine belirlenen iş kriterlerinin gerçekleşmediği birimlerde, suçüstü nöbetleri nedeniyle fazla çalışma yapan personele fazla çalışma ücretinin ödenmesine  karar verilmiştir.

Her ne kadar sendikamızca meslektaşlarımız lehine bu düzenlemenin yapılması sağlanmış ise de, yıllık 300 saat sınırlamasının kaldırılması hususunda gereken çalışmalarımız ayıca devam edecektir.

 

Konuya ilişkin önceki haberlerimiz :

http://adaletburosen.org.tr/blog/cumhurbaskani-basdanismani-gulay-samanci-ile-gundemdeki-sorunlar-gorusuldu/

http://adaletburosen.org.tr/blog/fazla-mesaiye-yeni-duzenleme-geliyor/

 

Hakkında Adalet Büro Sen

ADALET BÜRO SEN ; Adliye Personelleri tarafından 21 Aralık 2009 tarihinde, adliye personellerini tek bir çatı altında birleştirmeye yönelik kurulmuş bir sendikadır. Sendikamız genel başkanı Ankara Adliyesi'nde yazı işleri müdürü olup, yönetimde yer alan genel başkan yardımcılarımız ise yine tamamen adliye (Konya, Mersin, Afyon, Aydın, Van ve İzmir Adliyesi) personellerinden oluşmaktadır. Sendikamızın amacı, tüm yargı çalışanlarının bir araya gelerek güç birliği yapması, doğru buldukları isteklerini ve ellerinden alınan birçok özlük haklarını, daha güçlü bir şekilde dile getirerek gerekli düzenlemelerin yapılmasının sağlanmasıdır. Sendikamız kuruluşunda, sendikacılığın sözlük anlamının "Hizmet" olduğu öngörüsüyle hareket ederek, hiç bir siyasi partinin arka bahçesi olmama kararı almış, siyasetten uzak sendikacılık anlayışını benimsemiştir. Siyaset ile sendikamız arasına kalın bir duvar örülerek, bu husus bizlerin vazgeçilmez bir olgusu haline gelmiştir. Adalet Büro Sen, yargı çalışanlarının şikayetçi olduğu, mobbing, yalnızlaştırılma, önemsizleştirilme ve ikinci sınıf vatandaş muamelesi tutumlarına karşı BİR ARADA DAHA GÜÇLÜ VAR OLDUĞUNU göstereceği doğru adrestir. Bugüne kadar çözülemeyen sorunlarımızı dile getirerek aynı zamanda çözüm önerileri de göstermiştir. Sendikamızca her yılın 8 Aralık tarihi "YARGI ÇALIŞANLARI GÜNÜ" olarak ilan edilmiş, tüm yargı çalışanlarının sesinin daha fazla duyulması sağlanmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*


7 − = altı