Cumartesi, Ekim 21, 2017
FAZLA MESAİLERİN ÖDENMESİ İÇİN ADALET BÜRO SEN DAVA AÇTI

FAZLA MESAİLERİN ÖDENMESİ İÇİN ADALET BÜRO SEN DAVA AÇTI

Devletin bazı memurlarına fazla mesai verilip bazılarına verilmemesinin eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyleyen Adalet Büro Sen genel başkanı ÖMER ALİ KALEMOĞULLARI ve Adalet Büro Sen üyeleri, süreci yargıya taşımıştır.

Konya Bölge İdare ve Vergi Mahkemeleri önünde bir araya gelen Adalet Büro Sen genel başkanı Ömer Ali Kalemoğulları ve sendika üyeleri, kamuda fazla mesai ücreti adaletsizliği olduğunu belirterek tepki gösterdi. Bakanlar Kurulu kararıyla bazı kamu personeline fazla mesai verildiğini belirten Genel Başkan Ömer Ali Kalemoğulları, konuyu yargıya taşıdıklarını belirtti.

ADALET BÜRO SEN Genel Başkanı tarafından yapılan basın açıklamasında;     “666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca, tüm kamu kurumlarında olduğu üzere Yargı Çalışanlarının da fazla mesaisinin kaldırılmasına karar verilmiştir. Anılan kararname Anayasaya aykırı bulunarak, Anayasa Mahkemesince iptal edilmiş, lakin bakanlar kurulunca gerekli düzenlemelerin yapılması düşüncesi bu hükmün Resmî Gazete’de yayımlanmasından başlayarak dokuz ay sonra yürürlüğe girmesine de ayrıca karar verildiği görülmüştür. Yakın bir zamanda bakanlar kurulunca alınan karar uyarınca, 2-B görevini icraa eden bir kısım kamu personeline fazla mesai verildiği gözlemlenmiştir. Bu usulde ; devletin bir kısım memuruna fazla mesaiyi lütuf görmesi, fakat adaletin tecellisi uğruna gecesini gündüzüne katarak, mesai mefhumu gözetmeksizin çalışan yargı personeline fazla mesaiyi reva GÖRMEMESİ, Türkiye Cumhuriyeti’nin de kabul ettiği gerek ULUSLARARASI İŞ SÖZLEŞMESİNE gerekse ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNE tamamen aykırı olduğundan,   ADALET BÜRO SEN tarafından yasal çerçeveler dahilinde yargı çalışanlarına hak ettiği fazla mesainin ödenmesi amacıyla bugün idari yargıda hak arama yoluna gidilmiştir. ” denilmiştir.

Dilekçeyi İndirmek İçin Tıklayın

Hakkında Adalet Büro Sen

ADALET BÜRO SEN ; Adliye Personelleri tarafından 21 Aralık 2009 tarihinde, adliye personellerini tek bir çatı altında birleştirmeye yönelik kurulmuş bir sendikadır. Sendikamız genel başkanı Ankara Adliyesi'nde yazı işleri müdürü olup, yönetimde yer alan genel başkan yardımcılarımız ise yine tamamen adliye (Konya, Mersin, Afyon, Aydın, Van ve İzmir Adliyesi) personellerinden oluşmaktadır. Sendikamızın amacı, tüm yargı çalışanlarının bir araya gelerek güç birliği yapması, doğru buldukları isteklerini ve ellerinden alınan birçok özlük haklarını, daha güçlü bir şekilde dile getirerek gerekli düzenlemelerin yapılmasının sağlanmasıdır. Sendikamız kuruluşunda, sendikacılığın sözlük anlamının "Hizmet" olduğu öngörüsüyle hareket ederek, hiç bir siyasi partinin arka bahçesi olmama kararı almış, siyasetten uzak sendikacılık anlayışını benimsemiştir. Siyaset ile sendikamız arasına kalın bir duvar örülerek, bu husus bizlerin vazgeçilmez bir olgusu haline gelmiştir. Adalet Büro Sen, yargı çalışanlarının şikayetçi olduğu, mobbing, yalnızlaştırılma, önemsizleştirilme ve ikinci sınıf vatandaş muamelesi tutumlarına karşı BİR ARADA DAHA GÜÇLÜ VAR OLDUĞUNU göstereceği doğru adrestir. Bugüne kadar çözülemeyen sorunlarımızı dile getirerek aynı zamanda çözüm önerileri de göstermiştir. Sendikamızca her yılın 8 Aralık tarihi "YARGI ÇALIŞANLARI GÜNÜ" olarak ilan edilmiş, tüm yargı çalışanlarının sesinin daha fazla duyulması sağlanmıştır.

2 yorum

  1. Adalet Büro Sen

    Dava halen devam etmekte olup karar aşamasına gelmemiştir. Gelişmeler sitemizden duyurulacaktır.

  2. idari yargı da ama ne aşamada

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*


+ 6 = yedi