Pazar, Ekim 22, 2017
Adalet Büro Sen yangın sonrası Erciş Adliyesi’ni ziyaret etti

Adalet Büro Sen yangın sonrası Erciş Adliyesi’ni ziyaret etti

Van’da 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremde adliye binasının hasar görmesi nedeniyle prefabrike binada hizmet veren Erciş Adliyesinde, elektrik kontağı nedeniyle yangın çıkmıştı. Olayın ardından Van’a gelen Adalet Büro-Sen Genel Başkanı Ömer Ali Kalemoğulları ve Başkan Yardımcısı İsa Hasar, Erciş Adliyesinde elektrik kontağından çıkan yangından dolayı adliye personelini ziyaret ederek meslektaşlarına geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Yangının meydana geldiği prefabrike Erciş Adliyesinde ve İnşaatı devam eden yeni Erciş Adliye binasında da incelemelerde bulunan Kalemoğulları, Erciş Cumhuriyet Başsavcısı Kerem Arabacı’ ile yangın hakkında bilgi alarak geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Ziyaret sonrası gazetecilere açıklamada bulunan Kalemoğulları Van’da 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremde adliye binasının hasar görmesi nedeniyle personelin geçici olarak kurulan prefabrik binada zor şartlar altında hizmet vermediğini belirtti.

“ Adliye binasının tamamlanması için birilerinin ölmesi mi gerekir ? ”

Zorluk içerisinde Erciş halkına hizmet vermeye çalışan adliye personelinin kötü şartlar altında çalıştığını ve bu mağduriyetin giderilmesi için Genel Başkan Yardımcısı İsa Hasar’ın binanın tamamlaması için gerekli çalışmaların hızlandırılması yönünde konuyu basınla paylaştığını ifade eden Kalemoğulları, “Buna rağmen şimdiye kadar her hangi bir ilerlemenin olmadı. Yangının erken saatlerde olması olası bir can kaybının engellemiştir. Sendika olarak bizi tek sevindiren nokta da bu oldu. Yangının mesai saatleri içinde çıkmayacağını kimse garantisini verememektedir. Şuan hizmet verilen prefabrik yapı ve bu yapılarda kullanılan malzemelerin yanıcı özeliği bulunduğundan her hangi bir yangında personelin can güvenliği bulunmamaktadır. Allah muhafaza Allah bir daha göstermesin. Bütün girişimlerimize rağmen yenin binanın yapımında sorumlu kişilerin sorumluluk altına girecekler. Herhalde yapımın hızlandırılması için Allah korusun bir meslektaşımızın zarar görmesi ya da ölmesini mi bekliyorlar.” diye sordu.

“Yeni adliye binası bir an önce tamamlanmalı”

Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılması ile dosyaların normal Ağır Cezalara devredildiğinin altını çizen Kalemoğulları, “Erciş Ağır Ceza Mahkemesinin ilgili dosyalarında geldiğinden, bu dosyalarla ilgili adliyede çalışan hakim savcı ve personelin can güvenliği kalmadı. Bundan dolayı yeni binanın biran evvel tamamlanarak hizmete sokulması gerekmektedir.  Yeni binada yaptığımız incelemede ise yapılması halinde bir ay içinde bütün işlerin biteceği gözlemlenmiştir. Eksik kalan kısmının yenide ihaleye verileceğini Cumhuriyet Başsavcısı Kerem Arabacı’yla yaptığımız görüşmede öğrendik. Adalet Bakanlığından isteğimiz ihalenin en kısa zamanda yapılarak yeni adliyenin en kısa zamanda personelimiz zarar görmeden teslim edilmesidir.” diye konuştu.

Binalarda inceleme yapan sendika yöneticileri daha sonra personele geçmiş olsun dileklerini ilettikten sonra buradan ayrıldı.

(M.D.-İLKHA)

Hakkında Adalet Büro Sen

ADALET BÜRO SEN ; Adliye Personelleri tarafından 21 Aralık 2009 tarihinde, adliye personellerini tek bir çatı altında birleştirmeye yönelik kurulmuş bir sendikadır. Sendikamız genel başkanı Ankara Adliyesi'nde yazı işleri müdürü olup, yönetimde yer alan genel başkan yardımcılarımız ise yine tamamen adliye (Konya, Mersin, Afyon, Aydın, Van ve İzmir Adliyesi) personellerinden oluşmaktadır. Sendikamızın amacı, tüm yargı çalışanlarının bir araya gelerek güç birliği yapması, doğru buldukları isteklerini ve ellerinden alınan birçok özlük haklarını, daha güçlü bir şekilde dile getirerek gerekli düzenlemelerin yapılmasının sağlanmasıdır. Sendikamız kuruluşunda, sendikacılığın sözlük anlamının "Hizmet" olduğu öngörüsüyle hareket ederek, hiç bir siyasi partinin arka bahçesi olmama kararı almış, siyasetten uzak sendikacılık anlayışını benimsemiştir. Siyaset ile sendikamız arasına kalın bir duvar örülerek, bu husus bizlerin vazgeçilmez bir olgusu haline gelmiştir. Adalet Büro Sen, yargı çalışanlarının şikayetçi olduğu, mobbing, yalnızlaştırılma, önemsizleştirilme ve ikinci sınıf vatandaş muamelesi tutumlarına karşı BİR ARADA DAHA GÜÇLÜ VAR OLDUĞUNU göstereceği doğru adrestir. Bugüne kadar çözülemeyen sorunlarımızı dile getirerek aynı zamanda çözüm önerileri de göstermiştir. Sendikamızca her yılın 8 Aralık tarihi "YARGI ÇALIŞANLARI GÜNÜ" olarak ilan edilmiş, tüm yargı çalışanlarının sesinin daha fazla duyulması sağlanmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*


3 × = dokuz