Çarşamba, Ağustos 4, 2021

Açılan Davalar

543100075000

ADALET BÜRO SEN TARAFINDAN
YARGI ÇALIŞANLARININ HAKLARININ KORUNMASINA YÖNELİK
AÇILAN DAVALAR
 

1-İCRA MÜDÜRLÜĞÜ VE MÜDÜR YARDIMCILIĞI SINAVINA GİRİŞTE 35 YAŞ SINIRININ KALDIRILMASI İÇİN AÇILAN DAVA : Danıştay 5. Dairesi’nin 2014/6278 esas sayılı dosyasında devam etmektedir.

2-GÖREVDE YÜKSELME YÖNETMELİĞİ İÇİ AÇILAN DAVA :

* 13.05.2014 tarihinde, ADALET BAKANLIĞI GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YÖNETMELİĞİ’nde yer alan ; MÜLAKAT SİSTEMİNİN İPTALİ, ATAMALARI BAKANLIKÇA YAPILAN PERSONELİN KOMİSYONLARCA AÇILAN SINAVA GİRMELERİNİN ENGELLENMESİNİN İPTALİ ve GÖREVDE YÜKSELME SINAVI ÖNCESİ UYGULANAN EĞİTİMİN KALDIRILMASINA İLİŞKİN MADDELERİN İPTALİ HUSUSUNDA DANIŞTAY 5. DAİRE BAŞKANLIĞI’NIN 2014/3992 ESAS SAYISI İLE DAVA AÇILMIŞ, DOSYA GÖREVSİZLİKLE DANIŞTAY 16.DAİRESİNİN 2015/15517 ESAS SAYISINA KAYDI YAPILMIŞTIR. 

(Açılan dava sonucu yönetmeliğin 15.maddesi ile asıl yönetmeliğe eklenen “başarı sıralaması” başlıklı 15/B maddesinde yer alan “sözlü sınav” ibaresinin YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASINA 18.12.2014 tarihinde karar verilmiştir.)

3-DENETİMLİ SERBESTLİK PERSONELİ İÇİN AÇILAN DAVA :

12/03/2013 ve 07/06/2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren; Denetimli Serbestlik Müdür ve Müdür Yardımcılığına Atama Yönetmeliği ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin iptaline ilişkin davamız Danıştay 5. Dairesi’nin 2014/5530 esasında devam etmektedir.

4- MÜBAŞİRLERİN GENEL İDARE HİZMETLERİ SINIFINA GEÇMESİ İÇİN AÇILAN DAVA :

Ankara 16. İdare Mahkemesinin 2012/238 esas sayılı dava dosyası

(Temyiz sonucu Danıştay 5. Dairesi’nin 2013/7618 esas sayılı sırasında kayıtlı olup dava Anayasa Mahkemesine taşınmıştır.)

MÜBAŞİRLERİN GENEL İDARE HİZMETLERİ SINIFINA GEÇMESİ SAĞLANMIŞTIR.

5- FAZLA MESAİLERİN ÖDENMESİ İLE İLGİLİ DAVA :

Ankara 1. İdare Mahkemesi’nin 2013/474 esas sayılı dava dosyasında devam etmektedir.

6- ADALET BAKANLIĞINCA EĞİTİM DURUMUNDAN DOLAYI TAYİNLERİN KALDIRILMASINA İLİŞKİN DAVA :

* Danıştay 5. Daire Başkanlığı’nın 2013/5570 esas sayılı dava dosyasında devam etmektedir.

7-YARGI ÇALIŞANININ YENİDEN KLAVYE SINAVANI TABİ TUTULMASINA İLİŞKİN GENELGENİN TÜMDEN İPTALİNE İLİŞKİN DAVA :

Danıştay 12. Daire Başkanlığı’nın 2013/5079 esas sayılı dava dosyasında devam etmektedir. Dosya tekemmül etmiş olup, karar aşamasına gelmiştir.

8-YAZI İŞLERİ MÜDÜRLERİNİN EK GÖSTERGESİNİN 2200’DEN 3000’E ÇIKARTILMASINA İLİŞKİN DAVA:

Konya 2. İdare Mahkemesi’nin 2011/1605 esas sayılı dosyası.

(Temyiz sonucu Danıştay 2. Dairesi’nin 2012/4325 esas sayılı sırasında kayıtlıdır ve halen devam etmektedir)

24 yorum

 1. danıştayın kararı olumlu mu yoksa olumsuz mu olacıatır bilgisi olan var mı acaba

  • Adalet Büro Sen

   Anayasa’nın 42.maddesi göz önünde bulundurulduğunda ve diğer bütün bakanlıklarda bu hakkın halen mevcudiyetini koruduğu sabit olmakla, Danıştay’ın kuvveti muhtemel bu kararı onaylayacağı düşünülmektedir.

   • peki daha önceden danıştaya gih sınıfı hakkında dava götürüldü mü yada başka kurumlardan döndü mu bu karar döndü ise şimdi neden daha çok umutluyuz şimdiden teşekkür ederimMm

   • Adalet Büro Sen

    Mübaşirlerin GİH sınıfına geçmesi hususundaki davamız halen Danıştay 16. Dairesi’nde devam etmektedir.

   • peki teşekkünr ederim bilgiler için

   • merhabalar moderatör acaba eğitim özrünün 2013 de yönetmelikten çıkarılmasına dair yönetmeliğin iptali için açılan danıştayda ki davanın son durumu nedir

   • Davamız halen Danıştay’da devam etmektedir.

 2. Mübaşirlerin Genel idare hizmetlerden ilgili danıştay kararı ne oldu acaba ,danıştay karar vermiş diyorlar ne oldu acaba ancak adalet büro sen cevap yazıyor sağ olun

  • Adalet Büro Sen

   Dosya görevsizlikle Danıştay 16. Dairesi’ne gönderilmiş olup, esas üzerinden henüz nihai karar verilmemiştir. Verildiği takdirde gerekli duyuru değerli üyelerimize sitemiz üzerinden yapılacaktır.

   • teşekkürler
    çok sağolun , inşallah verilen kanun teklifi de olumlu şekilde komisyondan geçer

 3. Danıştay karar vermiş mübaşirlerle ilgili ama sitede bu bilgiler var adalet büro sen bilgi verebilir misiniz

  ÖNEMLI

  Dosyaya Ait Bilgiler
  Dosyanın Son Aşaması ( 02/04/2015 ) , Karar Verildi ( Dosyanız hakkında nihai karar verilmiştir. Gerekçeli kararın yazımı ve imzaları tamamlandıktan sonra tarafınıza tebliğ edilecektir. )
  Karar Sonucu
  ( 02/04/2015 ) , ONALTINCI DAİREYE GÖNDERME
  ( 22/12/2014 ) , İ.U, E.D., R.Ö., C.E., K.D, M.D, İ.D, H.G, İ.K, Y.E’NİN MÜDAHALE DİLEKÇESİNİN TEBLİĞİNE
  ( 22/12/2014 ) , M.İ, H.O.K, F.Y, H.Ü, A.Ç’NİN MÜDAHALE İSTEMİNDEN VAZGEÇİLMİŞ SAYILMASINA

 4. ben öğretmen olan mübaşirim. Genel idari hizmetler yönelik taleplerimiz red edilirse anayasa mahkemesine eşitsizlik ,hak ihlali ,şeklinde dava açabilir misiniz ,
  adalet büro sen gördüğüm kadarıyla mübaşirler için çok ugrasiyor hepinize çok teşekkürler

  Ayrıca anayasa mahkemesi de bu red kararında direnirse AIHM YE BAŞVURULABILIR lütfen cevap yazin
  biz mübaşirler olarak çok uzuluyoruz bu duruma,

  • Adalet Büro Sen

   Danıştay’da bulunan davamızın sonucunun olumsuz sonuçlanması halinde muhakkak tüm yargı yollarının sonuna kadar kullanılacağından emin olabilirsiniz. Selam ve saygıyla…

 5. ibrahim özkaya

  mübaşirlerin gih için verilen kanun teklifinden haber yokmu?

 6. ibrahim ÖZKAYA

  adalet bakanının kendisi ile görüşmek mümkün değilmi çünkü alt birimlerne derse desin adalet bakanı adalet değil sadece hakimsavcı bakanıdır dolayısıyle hal böyle oluncada bakan değil başbaban hatta insan hakları mahkemesine gidilmesi gerekir adalet bakanı personel anlayişi ortadadır

 7. İcra Müdürlüğü sınav giriş şartı olan 35 yaşın kaldırılmasına ilişkin her hangi bir dava açıldımı, açıldı ise sonucu hakkında bilgi verirmisiniz?

 8. fazla mesailerle ilgili dava sonucu nedir öğrenebilirmiyiz?

 9. ben tokat adliyesinde mübaşirim. sendikanız üyesiyim. mübaşirlerin g.i.h. sınıfına geçmesi ile ilgili davanın kararı ne oldu ? temyizden önce davamız red mi kabul müydü?bilgi verirseniz sevinirim.yukarıda yazıyor temyizde olduğu,ben temyizden önceki kararı soruyorum.

  • Adalet Büro Sen

   Mübaşirlerin genel idare hizmetleri sınıfına geçmesi hususunda sendikamızca açılan dava Ankara 16. İdare Mahkemesi’nce reddedilmiştir. Sendikamızca yapılan temyiz üzerine dava dosyası Danıştay’a inceleme yapılmak üzere gönderilmiştir. Danıştay’dan temyiz sonucu kararın dönmesi halinde sitemizden ve üyelerimize SMS yolu ile bilgilendirme yapılacaktır.

 10. ibrahim ÖZKAYA

  müaşirler gih davasının temyiz öncesi sonucu nedir öğrenebilirmiyiz?

  • Adalet Büro Sen

   Mübaşirlerin genel idare hizmetleri sınıfına geçmesi hususunda sendikamızca açılan dava Ankara 16. İdare Mahkemesi’nce reddedilmiştir. Sendikamızca yapılan temyiz üzerine dava dosyası Danıştay’a inceleme yapılmak üzere gönderilmiştir. Danıştay’dan temyiz sonucu kararın dönmesi halinde sitemizden ve üyelerimize SMS yolu ile bilgilendirme yapılacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*


× altı = 42